گالری بارون

گروه آفرینش های هنری بارون، با فعالیت دو دهه در حیطه کار سفال و لعاب و هنر سرامیک.پیوند تکنیک و هنر در عرصه ی هنرهای تجسمی و هنرهای دستی و تزیینی را از سال 1383 به کار گرفته است.

تغییر فرهنگ زندگی شهری و تغییر تناسبات محیطی در بافت های مسکونی فرهنگی و تجاری خلاقیت های گروه را در جهت تنوع و دلنشین تر کردن این فضاها فعال ساخت.

با باور اینکه یک اثر هنری باید تاثیر کاربردی داشته باشد نه صرفا تزیینی. بارون تمام حوزه های حضور مردم را محل بروز خلاقیت و آفرینش هنری خود می داند.

هتل ها، مکان های فرهنگی، آموزشی و ورزشی، استخرها، لابی های مجمتع های مسکونی و تجاری و آپارتمان ها مکان های نیازمند انتخاب مناسب اثر هنری است.

این گروه، مشاور و طراح و مجری طرح های نو و بدیع با توجه به نظر و نیاز صاحبان و مالکان، معماران و مهندسان عمران و شهرسازی خواهد بود.

داستان تشکیل گروه باران

یکی از دوستان قدیمی و فعال در زمینه ی تجارب خارجی، با مراجعه ای که جهت تبلیغ محصول جدیدی از کره، بروشور کوتاهی را در مورد رنگ هایی جهت نقاشی و تزئین قابل کار و استفاده ی کودکان به نام آموس را سفارش داد. که طارحی و چاپ گردید.

بعد از چند ماه در جلسه ای که با هم داشتیم مطرح کردند که متاسفانه فقط مقداری از رنگ های اکلیلی فروش رفته است.

در همان نشست من خدمت دوستمان عرض کردم:

چون بازار ایران و مصرف کننده های رنگ ها و محصولات نقاشی و هنری از ماهیت و توانمندی و قابلیت های این محصول اطلاعندارند. بنابراین اصلا دنبال همچین مواد و محصولی نیستند و حتی اگر این محصول را در فروشگاه هم ببینند، سوال نخواهند کرد و به دنبالش هم نخواهند بود.

با پیشنهاد سناریوی تخصصی در مورد معرفی و پخش مسئولیت این کار را بر عهده ی ما گذارد.

شیوه ی کار و پخش ارائه ی رنگ ها بر مبنای دو اصل بود.

  • تجربه و اجرای کارهای و محصولات هنری با استفاده از این رنگ ها و آماده سازی نمونه ی کار و روشن کردن توانایی های تکنیکی و اجرایی این محصول و رنگ و معرفی آن به مربیان هنری و دانشجویان هنری و هنرمندان.
  • ویزیت و معرفی فروشگاه به فروشگاه و توضیح و به نمایش گذاردن نمونه کارها همراه با کاتالوگ آموزشی و سی دی

در برنامه ی تجربه و تحقیق کارائی و موارد استفاده از متریال ها و رنگ های آموس با توجه به علاقه و حساسیت دیرینه ی من به کار لعاب و سرامیک و آرزوی ترکیب هنر مدرن و هنر صنعت پخت سفال و لعاب و سرامیک (کاشی)

تجربه ی جالب و کارآمدی از استفاده ی یکی از رنگ های آموس که نام “شیشه رنگ” را برای آن انتخاب کرده بودیم به دست آمد که دقیقا خصوصیات لعاب بر سفال را در بر داشت. البته با تفاوت هایی در مکانهای کاربردی.

دوستمان بعد از سفر مجددی که به کره داشت برای بازدید از کارخانه ی آموس می گفت:

نمونه کار لعاب و سفالی که ما با استفاده از “شیشه رنگ های” آموس انجام داده بودیم. را به عنوان هدیه تقدیم مدیرعامل شرکت آموس کرده بود.

مدیرعامل با تعجب و شعف گفته بود: این کارائی را اصلا تصور نمی کردیم. وتنها نمونه کاری بود که ایشان از بین کارهای ارائه شده از تمام دنیا در اطاق خویش و روی میز خود قرار داده بود.

و این نخستین اثر و کار هنری سرامیک با تکنیک ویژه خلاقانه بود. و سرآغاز فعالیت حرفه ای و هنری گروه بارون.

هم اکنون نیز گالری بارون در محل تهران، خیابان دکتر شریعتی، خیابان میرداماد، خیابان رودبار شرقی (شمالی)، پلاک ۴۷، طبقه اول، واحد ۱ برای دوستداران این هنر دایر می باشد.